Сергій Борткевич – забутий музичний місток між Україною і Австрією


Початок вересня асоціюється у нас із бабиним літом, теплом і звичайно метеликами. Саме  композиція «Метелик» – у нашій традиційній рубриці «музика по п’ятницях». Автор твору Сергій Борткевич, український композитор і піаніст, в творчості якого тісно поєдналися музичні надбання Австрії та України.


Стиль Борткевича-піаніста типовий для романтичної традиції: він ґрунтується на творчості Ліста і Шопена, знаходиться під впливом Чайковського та російського фольклору і практично не перетинається з музичними течіями XX століття. Твори Борткевича відзначені яскравістю і виразністю мислення, оригінальною мелодією, гарною оркестровкою.

Справжнє визнання таланту музиканта прийшло у Відні, де Сергій Борткевич пише три п’єси для фортепіано та віолончелі тв.25, Сонату для скрипки і фортепіано, Концерт №2 для фортепіано з оркестром тв.28 для піаніста Поля Вітгенштейна , Концерт №3 для фортепіано з оркестром тв.32 «Per aspera ad astra». Перший фортепіанний концерт перегукується з творчістю Сергія Рахманінова .  

Прем’єри Другого і Третього концертів відбулися у Відні 1923 року (соліст — Поль Вітгенштейн) і 1927 року (солістка — петербурзька піаністка Марія Нешеллер). У Відні виконувалися симфонічна поема «Отелло» і східна балетна сюїта «Тисяча і одна ніч».

Відродженням імені Сергія Борткевича (1877-1952) в українській музичній культурі можна вважати травень 2000 року, коли завдяки ентузіазму заслуженого артиста України, піаніста Миколи Сука в Києві відбулася прем’єра Першого фортепіанного концерту композитора.

 Про С. Борткевича сучасні професіонали і любителі музики мало що знають, тоді як поза межами України інформацію про нього і його твори можна знайти не тільки в усіх значних енциклопедичних виданнях, але й працях, присвячених історії фортепіанної музики та питанням педагогіки. Сергій Борткевича музикознавці називають українським Рахманіновим.

 

Опубліковано у Головна | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s