Експертна думка: Криза у розвинених країнах неочікувано позитивно вплинула на гривню


Zablotskyi1_small

Незважаючи на те, що сьогодні кінець робочого тижня та й музика для вихідних вже прозвучала, ми пропонуємо вашій увазі нову рубрику під назвою «Експертна думка». Тут ми публікуватимемо коментарі банківських експертів з приводу актуальних тем, пов’язаних з банківським сектором, економічною ситуацією в Україні та світі, змінами в українському законодавстві тощо. І сьогодні ви можете почути думку аналітика Ерсте Банку Мар’яна Заблоцького щодо поточної фінансової ситуації в Україні та світі.

 

«Потенційно світова фінансова система стоїть на порозі кризи не меншої, ніж у 2008 році перед крахом «Лєман Бразерс». Але є ряд ключових відмінностей, які роблять принаймні поточну ситуацію кращою. Фінансові проблеми у світі уже не супроводжуються бульбашкою на товарних ринках. У серпні 2008 року, ще до краху «Лєман Бразерс», промислове виробництво в Україні стрімко падало із-за триразового падіння цін на сталь. Поки що ціни на основний український експорт залишаються відносно стабільними, а світове економічне зростання хоч і слабшає, але продовжується разом з ростом економіки України. Тому сильних негативних ефектів економіка України не відчує, якщо не відбудеться дефолту якоїсь великої світової економіки.

 

Тут найбільше занепокоєння викликає Італія. Італія має загальний державний борг у 1,8 трлн євро і є третім найбільшим позичальником світу після США та Японії. Італійський державний борг має в середньому лише 6 років у погашенні, і щороку Італії доводиться пролонгувати боргів більш ніж на 20% свого ВВП. Оскільки облігації часто короткострокові, згідно з міжнародними правилами вони мають бути переоцінені на балансі і відображені у звіті про фінансові результати. Майже половина боргу уряду знаходиться саме в італійських банках. Італійські банки і до кризи функціонували лише із символічним прибутком. Для прикладу: віддача на капітал «УніКредит» складає лише 2%, «Інтеси» – 5%. Причина цього – висока частка проблемних кредитів в самій Італії, що складає принаймні 7%. Це вдвічі більше, ніж у Франції, Німеччині чи Великій Британії. Маючи на балансі значні обсяги італійських державних облігацій, італійські банки (які і так мають незначні прибутки) можуть зазнати великих збитків.

 

Втім, поки що ефект кризи з боргами розвинених країн був неочікувано позитивним для гривні. Населення, налякане проблемами із боргом США та Європи, почало активно продавати валюту в обмінниках. За тиждень до ймовірної дати дефолту США ми зафіксували значну пропозицію валюти в наших обмінниках, яка тривала і далі навіть після того, як загроза для США минула в останній день. Населення може повернутись до скупки іноземної валюти як тільки США та Європа зійдуть з основних новин каналів. У цьому є важливий позитивний момент – у людей з’явилось нове розуміння того, що жодна валюта не є 100% способом збереження вартості заощаджень. При цьому депозити в гривні можуть виявитись більш привабливими, ніж готівкова валюта – по них можна отримати 10% і більше річного доходу. Зараз населення вже акумулювало біля 65 млрд дол. готівкової валюти поза банками, що майже вдвічі більше валютних резервів НБУ. Навряд чи люди будуть і надалі ставитись до свого улюбленого способу заощаджень з такою ж впевненістю, що, безумовно, матиме позитивний вплив на курс гривні».

Опубліковано у Головна | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s