90% українців вважають заощадження важливими


Результати дослідження культури заощадження, проведеного в Україні, Угорщині, Австрії, Чехії та Словаччині

 

·       Зростає розуміння необхідності в заощадженнях – для 50% українців заощадження стали важливішими, ніж декілька років тому

·                     Девальвація валюти, висока інфляція та зниження купівельної здатності – основні побоювання українських вкладників

·                     Українці надають перевагу заощадженням в готівці, на карткових рахунках та депозитах та ставляться нейтрально чи негативно до інвестування

Atta2640

 

 

Заощадження завжди були важливою частиною фінансової культури європейців, тоді як в Україні чітке ставлення та звички заощадження почали формуватися під час економічного спаду. «Події останніх декількох років довели, що заощадження – це не стільки традиція або звичка, скільки необхідність. Враховуючи вплив фінансової кризи, а також поточну економічну нестабільність, заощадження стають для українців дедалі важливішими. Сьогодні депозитні продукти в гривні можуть послугувати «подушкою безпеки» в разі подальшого негативного розвитку подій на світовому ринку», – розповідає Світлана Черкай, заступниця голови правління АТ «Ерсте Банк». За результатами дослідження[1] IMAS International, яке проводилось за підтримки Erste Group, 68% українців вважають заощадження важливими, оцінюючи їх як дуже важливі або досить важливі. Це не особливо відрізняється від ставлення до заощадження словаків (66%) та чехів (61%) і в той же час є менш важливим за ставлення до заощаджень австрійців (75% вважають заощадження дуже важливим або досить важливим). При цьому найбільш ощадливою виявилися угорці – 83% вважають заощадження важливими. Що цікаво, найбільш ощадливими виявилися жінки – 48% українок і лише 37% чоловіків вважають заощадження необхідними.


 

Незважаючи на серйозне ставлення до заощаджень, 38% українців, які заощаджують, вкрай незадоволені кількістю коштів, що можуть відкладати. При цьому найбільша частка незадоволених своїми заощадженнями серед жінок – 43% українок, коли серед чоловіків – 31%. Незадоволеними кількістю відкладених коштів є також 30% словаків та 47% угорців. Найбільше задоволені своїми заощадженнями  австрійці (лише 4% з них хотіли б заощаджувати більше) та чехи (11% опитуваних вважають, що заощаджують недостатньо).

 

67% респондентів з України заощаджують менше 550 грн в місяць і лише 6% українців можуть заощаджувати понад 1 100 грн в місяць. За словами Ангара Льохнера, автора дослідження й управляючого директора IMAS International, в середньому мешканець України може заощаджувати 460 грн в місяць, що на 48 грн менше, ніж за результатами дослідження в 2010 році. Що стосується заощаджень українців в 5-річній перспективі, 33% українців планують відкладати більше, в той час як 45% респондентів думають заощаджувати стільки ж. Серед респондентів віком від 15 до 29 років 66% молодих людей планують заощаджувати більше – цілком природно, що з віком очікування щодо заощаджень стають більш песимістичними.

 

Більшість українців (64%), як і інші європейці, заощаджують з метою фінансового захисту «на чорний день», тоді як показник заощадження для старості складає лише 19%, хоча тенденція до зростання в порівнянні з минулими роками все ж присутня. «Основними цілями заощаджень є покупки чи ремонт (49%), покупки, на які поки що немає коштів (28%), а також відпочинок (27%). При цьому про пенсійне забезпечення українці думають все ще менше порівняно з європейцями – 19% українців заощаджують для пенсії, в той час як в Угорщині, Словаччинні та Австрієї на старість відкладає близько половини населення, і рекордні 68% в Чехії», – відмічає пан Льохнер.

 

В той же час у населення присутній ряд побоювань, які заважають українцям заощаджувати більше чи взагалі почати заощаджувати. Серед них – хвилювання щодо девальвації гривні, зниження купівельної здатності, а також високого рівня інфляції (75%). Більше того, 38% респондентів бояться, що не, що не зможуть накопичити достатньо коштів на майбутнє.

 

Щодо інструментів заощадження, українці надають перевагу зберігати кошти в готівці (50%), тоді як третина чехів, словаків та угорців і лише 4% австрійців мають готівкові заощадження. При цьому українці починають дедалі частіше користуватися банківськими продуктами з метою заощадження – 32% опитуваних відкладають на карткові рахунки, 15% користуються депозитом і лише 8% заощаджують на поточних рахунках. В той же час ощадкнижки, маючи погану історію в Україні, є найпопулярнішим ощадним інструментом серед австрійців – 86% користуються цим фінансовим інструментом. Словаки надають перевагу ощадним рахункам (48%), чехи – вклади в будівельні союзи (52%), угорці вкладають в страхування життя та капіталу (30%).

 

Atta2641

Зважаючи на поточну економічну нестабільність, населення не сприймає інвестиції як інструмент, що може стати для вкладників «подушкою безпеки». Так, в 2011 році представники всіх країн менш позитивно оцінюють можливість фінансових інвестицій в порівнянні з минулим роком, але не настільки негативні як в кризовий період 2009 року. Близько 81% українців нейтрально чи негативно ставляться до інвестицій в фонди, акції, облігації тощо, що все таки дещо позитив ніше, ніж ставлення до інвестування респондентів інших країн. Найбільша зацікавленість в можливості інвестування спостерігається серед молодого покоління – близько 74% молодих українців віком від 15 до 29 років позитивно чи нейтрально ставляться до інвестицій.  

 

В рамках дослідження по заощадженнях в 2011 році, також вимірювалося ставлення європейців до етичних інвестицій. Результати опитувань продемонстрували, що лише 22% українців мають уявлення, що це таке, при цьому, переважно представники молодого населення віком від 15 до 29 років (26%). В той час як, наприклад, в Австрії показник знань в сфері етичних інвестицій є вдвічі вищим і становить 51%. Більше зацікавлення в таких інвестиціях в порівнянні зі звичайними фінансовими інвестиціями виявили 69% українців, аналогічний показник в Угорщині становить 76%, в Австрії – 60%, в Чехії – 55%, найменшу зацікавленість в етичних інвестиціях виявили словаки – 48%. Незважаючи на високий рівень зацікавленості в етичних інвестиціях, лише 35% українців потенційно погодилися на  меншу дохідність по інвестиціях на користь етичних цілей порівняно зі звичайними фінансовими інвестиціями. В той же час європейці більше, ніж українці потенційно погоджуються на менший рівень доходів по етичних інвестиціях – 55% угорців, 59% чехів,  66% та 70% словаків готові отримувати менше.

Опубліковано у Аналітика, Головна. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s