Як уберегти свій пластик від шахрайських фокусів?


top

Немає значення, що ви робите частіше – знімаєте готівку у банкоматі, розраховуєтесь в інтернеті або сплачуєте за товари та послуги у торговельно-сервісній мережі – усюди слід бути пильним та готовим дати відсіч спробам шахраїв отримати доступ до ваших коштів. Тут необхідно пам’ятати, що основна мета зловмисників заволодіти вашою карткою або її реквізитами, тому завдання кожного власника пластику вберегти їх від чужих очей.

Давайте розберемося – на які ж дані полюють шахраї?

Карткові реквізити
1. На лицевому боці – номер картки, ім’я та прізвище держателя, термін дії картки.
2. На задньому боці – спеціальний тризначний код CVC2/CVV2.
3. ПІН-код.

Для того, аби розуміти як захистити свою картку, необхідно насамперед знати можливі ризики в різних сферах користування платіжними картками.

Зняття готівки в банкоматах
За статистикою, українці знімають готівку в банкоматах приблизно у 3 рази частіше, ніж здійснюють за допомогою карток безготівкові платежі. Отже, наразі для переважної більшості українців картка – це в першу чергу засіб для отримання готівки. Як цією особливістю користуються шахраї? Головні інструменти банкоматних шахраїв – це скімери, накладки на клавіатуру та відеокамери, які здійснюють зчитування інформації з платіжних карток у банкоматах.

Скімер – компактний пристрій, призначений для зчитування інформації з магнітної смужки, що розташована на задньому боці платіжної картки. Скімер встановлюється на картоприймач банкомату – кардрідер.

Накладка на клавіатуру – такий пристрій розміщується поверх оригінальної клавіатури банкомату для передачі шахраям комбінацій кнопок, які держателі карток натискають під час введення ПІН-коду.

Відеокамера – простий засіб отримання інформації про ПІН держателя картки. Мініатюрна камера закріплюється у безпосередній близькості до клавіатури. Камери можуть встановлюватися у рекламні ящики або інші об’єкти, які не є конструктивними частинами банкомату; у спеціальні накладні панелі, які співпадають за кольором з банкоматом або містять логотипи міжнародних платіжних систем; в освітлювальні прилади банкоматів; у великі скімери. Камера ховається так, щоб шахраї могли вільно бачити клавіатуру банкомату. На панелі, плафоні або іншому носії камери можна помітити невеличкий отвір завбільшки з сірникову головку – саме через нього камера і веде зйомку.

Правила безпеки
1. Користуйтесь банкоматами, розташованими у приміщеннях банків, торговельних центрах та супермаркетах, які добре охороняються – скімери та камери частіше встановлюються на вуличні банкомати, які не мають належної охорони.
2. Перед використанням банкомату завжди оглядайте кардрідер, простір навколо екрану та клавіатуру. Це варто робити незалежно від того, чий це банкомат, де встановлений і як часто ви ним користуєтесь.
3. Якщо вам здається, що на банкоматі встановлений скімер або камера, негайно сповістіть про це контакт-центр відповідного банку та скористайтесь іншим банкоматом. Якщо ви помітили скімер після користування карткою, зателефонуйте до контакт-центру та заблокуйте її.

Розрахунки у торговельно-сервісній мережі
Платіжна картка – дійсно зручний інструмент, адже з нею можна не турбуватися про наявність великої суми у гаманці, також набагато зручнішими та безпечнішими стають розрахунки за кордоном.

Головною небезпекою при розрахунках у торговельно-сервісній мережі є, знову ж таки, використання реквізитів вашої картки злочинцями. Втім, на відміну від банкоматного та інтернет-шахрайства, де використовуються досить складні технологічні та програмні рішення, тут головна загроза йде від співробітників тих закладів, де ви розраховуєтесь карткою. Пригадайте, як відбувається розрахунок карткою у ресторані: після отримання рахунку ви віддаєте картку офіціанту і декілька хвилин чекаєте, поки буде проведено платіж. Добре, якщо офіціант підносить платіжний термінал прямо до вашого столику або здійснює розрахунок так, щоб ви це бачили. Але часто термінал стоїть в іншому залі, і картка на кілька хвилин зникає з поля вашого зору. Цього часу цілком достатньо, щоб переписати реквізити вашої картки і потім скористатися ними в інтернеті або скопіювати дані з магнітної смуги, щоб потім виготовити дублікат картки.

Правила безпеки
1. Весь час тримайте картку в полі зору – на копіювання карткових реквізитів достатньо і хвилини. Якщо термінал знаходиться в іншому залі або на іншій касі супермаркету, попросіть співробітника закладу провести вас до нього.
2. Завжди перевіряйте, щоб вартість продуктів або послуг, вказана у чеку, співпадала з сумою, яку буде знято з вашого рахунку.

Розрахунки в інтернеті
Цілком очевидно, що онлайн-платежі – це зручно і швидко. Втім, як і банкоматні, існують онлайн-шахраї, які полюють на реквізити вашої картки, адже за допомогою цієї інформації вони зможуть витрачати ваші кошти в інтернеті. Насамперед для викрадання карткових реквізитів використовується так званий фішинг – своєрідне полювання за паролями та іншою конфіденційною інформацією користувачів. Зазвичай фішинг починається зі спаму – наприклад, ви отримуєте електронний лист із запрошенням від відомого магазину придбати товари популярних брендів за дуже вигідними цінами. Посилання у листі веде на фальшивий сайт магазину, який, однак, і адресою, і зовнішнім виглядом дуже близький до оригінального. Іноді також розсилаються фіктивні повідомлення від служби безпеки вашого банку або міжнародної карткової системи з проханням надіслати карткові реквізити для термінової перевірки. Ви вводите карткові дані – і таким чином даруєте шахраям ключ до вашого рахунку.

Ще одним популярним методом отримання карткових реквізитів є зараження комп’ютера вірусами. Зазвичай для розповсюдження таких вірусів створюються спеціальні сайти, які пропонують користувачам легкий заробіток в інтернеті, величезні знижки на відомі товари, безкоштовне завантаження музики та фільмів, а також інші «гачки» для шукачів «безкоштовних пряників». Після зараження на комп’ютері починають з’являтися різноманітні повідомлення нібито від авторитетної фінансової установи чи платіжної системи з формами для введення карткових даних.

Правила безпеки
1. Встановіть надійне антивірусне програмне забезпечення і регулярно оновлюйте антивірусні бази. Якщо ви часто здійснюєте онлайн-платежі, придбайте окремий модуль для безпеки інтернет-розрахунків – такі продукти пропонує більшість відомих розробників антивірусних програм.
Для користувачів Клієнт-банків для юридичних осіб ФІДОБАНК пропонує USB-токени – спеціальні пристрої, що вберігають конфіденційні дані користувача від зчитування.
2. Для онлайн-розрахунків надавайте перевагу сайтам із захищеним протоколом https. Дані, що передаються по такому протоколу, шифруються, і тому недоступні для шахраїв. Адреса захищеного сайту починається з https (замість http), а поруч з адресою зображений маленький замочок.
Зверніть увагу! Шахраї навчилися перекривати адресну строку в браузері зображенням з написом https та підробленими адресами нормальних сайтів. На такі «фальшиві» сайти зазвичай ведуть посилання в електронних листах або на інших сайтах, то ж будьте уважні.
3. Фінансові установи та інші відповідальні компанії ніколи не запитують конфіденційну інформацію, ПІН-код та код CVC2/CVV2 по електронній пошті або по телефону. Не реагуйте на спам-розсилки з унікальними пропозиціями та шаленими знижками – народну мудрість про безкоштовний сир у мишоловці ніхто не скасовував!

10 заповідей карткової безпеки
Є певні правила, які ми виконуємо без зайвих роздумів, автоматично. Так, переходячи дорогу, ми дивимося наліво та направо, а виходячи з дому, перевіряємо, чи вимкнули світло. Такі універсальні правила існують і для держателів платіжних карток. Не вимагаючи від вас значних зусиль або великих витрат, вони захищають вас від прикрих несподіванок.

Отже, представляємо 10 заповідей карткової безпеки:
1. Ставтесь до вашої картки так, як ставитеся до власного гаманця.
2. Довіряйте ПІН-код до картки лише своїй пам’яті.
3. Підключіть послугу смс-повідомлень та своєчасно реагуйте на повідомлення.
4. Принаймні раз на два тижні переглядайте виписки по рахунку.
5. Вивчіть напам’ять телефон контакт-центру вашого банку.
6. Швидко реагуйте на будь-які проблеми з карткою.
7. Погоджуйтесь, якщо банк радить заблокувати стару картку і випустити нову.
8. При подорожах за кордон відкрийте ще одну картку іншої платіжної системи та завжди майте певну суму готівкою для непередбачуваних витрат.
9. Користуйтесь власною карткою самостійно – для рідних є додаткові картки.
10. Встановіть добові та місячні ліміти по витратах та кількості операцій.

Піклуючись про фінансову безпеку своїх клієнтів, ФІДОБАНК продовжує впроваджувати додаткові засоби захисту від шахрайства. Так, у серпні 2013 року на всі банкомати ФІДОБАНКу були встановлені спеціальні антискімінгові заставки, які допомагають клієнту зрозуміти, як повинен виглядати банкомат і на що звертати увагу, щоб не стати жертвою зловмисників.

atm

На антіскіммінговому екрані зображений зовнішній вигляд банкомату, який необхідно порівняти з банкоматом. Якщо відмінностей немає, подальше користування банкоматом є безпечним. Якщо ж зовнішній вигляд використовуваного банкомату відрізняється від зображення на екрані, значить, на банкоматі встановлені несанкціоновані пристрої зчитування інформації (скіммери), і подальша робота з банкоматом є небезпечною. В такому випадку слід негайно повідомити компанію-власника банкомату про підозри. Оперативно це можна зробити, зателефонувавши до контакт-центру банку.

Увага! Не ігноруйте даних повідомлень! Часто від цього залежить безпека ваших коштів!

Номери Контакт-центру ФІДОБАНКу:
044 238 67 67
0 800 30 76 76

Друзі, будьте уважними! Докладіть до вбереження своїх коштів більше, ніж шахраї – для їх отримання!

Опубліковано у Головна, Фінансова грамотність | Теґи: , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s