Вітаємо з Всесвітнім днем заощаджень! Історія свята та цікава статистика від аналітиків ФІДОБАНКу


Сьогодні, 31 жовтня, мільйони людей у десятках країн по всьому світу відзначають Всесвітній день заощаджень. Історія цього свята почалася в жовтні 1924 року – 89 років тому в Мілані на першому міжнародному спеціалізованому конгресі зібралися представники ощадних кас з 29 країн світу. В останній день конгресу – саме 31 жовтня – італійський професор Філіппо Равізза запропонував щорічно відзначати цей день як Всесвітній день заощаджень. Організатори хотіли присвятити цей день економії в широкому сенсі слова – від заощадження грошей до дбайливого ставлення до часу, речей, природних ресурсів. У 1989 році Всесвітній день заощаджень був офіційно визнаний директивою ООН.

В Україні Всесвітній день заощаджень вперше офіційно відзначався в 2012 році за підтримки НБУ і 16 комерційних банків. А цього року свій внесок в популяризацію цього свята вніс і ФІДОБАНК – так, наші аналітики напередодні свята провели цікаве дослідження і з’ясували, які групи клієнтів більш активно займаються заощадженнями, в якому віці вдається зберігати більше і яку валюту обирають наші вкладники.

Цікаво, що:

• Жінки активніше за чоловіків відкривають строкові депозити, але на менші суми
• Найактивніші вкладники – люди віком понад 56 років, при цьому найбільша середня сума одного строкового вкладу серед людей віком 36-45 років
• Клієнти частіше відкривають депозити в національній валюті, але за обсягами переважають вклади в доларах США
• Власники депозитів активно використовують депозитні картки для проведення різноманітних операцій, в тому числі й за кордоном

Жінки і чоловіки по-різному відкривають і користуються депозитами
Портрет власників депозитів ПУАТ «ФІДОБАНК»
Жінки є більш активними вкладниками, ніж чоловіки, але на менші суми. Як свідчать показники ФІДОБАНКу, жінкам належить 55,8% вкладних рахунків, тоді як чоловікам – лише 44,2%. При цьому чоловіки є лідерами за загальними обсягами коштів на депозитних рахунках – 57% усіх депозитних коштів, розміщених на строкових депозитах, належать представникам сильної статі. Крім того, чоловіки лідирують також і по середній сумі депозиту – 115 тис. грн, в той час як у жінок – лише 72 тис. грн. У ФІДОБАНКу найпоширенішою сумою вкладу серед чоловіків є 30 тис. грн, тоді як жінки найчастіше розміщують 20 тис. грн. «Більші заощадження чоловіків можна пояснити вищими доходами в порівнянні з жінками. Втім здебільшого така різниця пов’язана з роллю чоловіка як хранителя капіталу сім`ї. Так, часто саме чоловіки розміщують сімейні заощадження, в той час як жінки розміщують свої приватні заощадження», – зазначає Андрій Акіншин, начальник центру бізнес-аналітики ФІДОБАНКу. Цікаво також, що люди, котрі користаються депозитними послугами банку, мають і по кілька вкладів – так в середньому на клієнта зі строковим депозитом припадає 1,3 вклади.
Розподіл депозитів ПУАТ «ФІДОБАНК» за віковою ознакою
Проаналізувавши клієнтську базу, аналітики ФІДОБАНКу виявили, що найчастіше депозити відкриває старше покоління – люди у віці від 56 років володіють 40% усіх відкритих вкладів. Разом з тим найбільші за сумою депозити у людей віком 36-45 років – 120 тис. грн. «Як свідчать наші спостереження, до 45 років суми депозитів незмінно зростають, – зазначає Андрій Акіншин. – Це пояснюється не лише тим, що з віком зростає розуміння важливості заощаджень,а також і активнішим ростом доходів у цей період».
Розподіл депозитів в ПУАТ «ФІДОБАНК» за валютою вкладу
Депозити в національній валюті складають 59% від всіх вкладів, однак за обсягом переважають депозити в доларах США – 55% від усіх строкових депозитів ФІДОБАНКу. Це пояснюється різницею в середній сумі вкладу: середній депозит в доларах США складає 148 тис. грн (в еквіваленті), в євро – 106 тис. грн (в еквіваленті), тоді як в гривні – 56 тис. грн. «Заощадження в валюті здебільшого мають на меті збереження коштів, їх захист від інфляційних та валютних ризиків. В той час як депозити в національній валюті відкривають клієнти, котрі мають певну ціль для заощадження – велику покупку, але ще на володіють необхідною сумою на неї. Вклади в гривні мають вищу дохідність в порівнянні з валютними депозитами, а тому слугують ефективнішим інструментом для примноження коштів», – говорить експерт.

Використання поточних рахунків відрізняється від використання депозитів
Портрет власників поточних рахунків  ПУАТ «ФІДОБАНК»
На відміну від строкових депозитів поточні рахунки активніше відкривають чоловіки – 52,5% від загальної кількості відкритих рахунків у ФІДОБАНКу. Вони ж і є лідерами за загальним обсягом розміщених на поточних рахунках коштів – 59%. Більша частка розміщених на поточних рахунках коштів чоловіків пояснюється тим, що суми, котрі знаходяться на рахунках чоловіків, є більшими – в середньому сума залишку складає 16 тис. грн, тоді як у жінок – лише 13 тис. грн.
Розподіл поточних рахунків ПУАТ «ФІДОБАНК» за віковою ознакою
Найбільша категорія клієнтів з поточними депозитними рахунками люди у віці 26-40 років. Таких вкладників 48% від усіх власників поточних рахунків у ФІДОБАНКу. При цьому середня сума залишку найбільша у вкладників віком 41-45 років – 23 тис. грн.
Розподіл поточних рахунків в ПУАТ «ФІДОБАНК» за валютою вкладу
Серед поточних рахунків домінують вклади в гривні – 70% від загальної кількості та 55% від загального обсягу. Якщо аналізувати середні суми вкладів, то для поточного депозиту в доларах цей показник складає 29 тис. грн (в еквіваленті), в євро – 14 тис. грн (в еквіваленті), в гривні – 11,5 тис. грн. «Поточні рахунки в більшості випадків передбачають намір власника користуватися своїми коштами для фінансуванням поточних витрат. Саме тому клієнти розміщують на поточних рахунках більше коштів в національній валюті, в якій здійснюються всі щоденні операції», – пояснює пан Акіншин.


Клієнти з депозитними і поточними рахунками активніше використовують платіжні карти

Вкладники активно використовують депозитні картки для проведення різноманітних операцій, в тому числі за кордоном. Депозитні картки випускаються власникам вкладів для нарахування процентів та перерахування суми депозиту по закінченні дії договору. В середньому держателі депозитних карток здійснюють близько 8 покупок в місяць в торгово-сервісній мережі і 4 рази на місяць знімають готівку в банкоматах. Держателі депозитних карток також активно здійснюють покупки онлайн – близько 4 разів впродовж одного місяця. Так само інтенсивно використовують свої приватні картки власники поточних рахунків – теж близько 16 операцій в місяць.

У клієнтів, які не мають відкритих вкладів, частота використання картки значно нижча. Так, наприклад, власники карток, що не мають жодного депозиту, здійснюють лише 5 операцій з карткою в торгово-сервісних мережах і 3 рази купують онлайн в місяць. При цьому зняття коштів в банкоматі залишається незмінним для усіх клієнтів – 4 рази впродовж місяця. «Власники депозитів частіше за інших банківських клієнтів використовують картки для розрахунків в торгово-сервісній мережі, – констатує Андрій Акіншин. – Це можна пояснити, зокрема, більш високими знаннями клієнтами можливостей і умов банківських продуктів».

Рекомендації перед відкриттям депозиту

«Депозити продовжують залишатися найбільш надійним, вигідним і доступним інструментом заощадження вільних коштів для більшості населення України. Про це свідчить рекордний приріст коштів на банківських рахунках клієнтів-фізичних осіб, який за 9 місяців 2013 року склав понад 61 млрд грн», – коментує Андрій Акіншин.

Спеціалісти ФІДОБАНКу зазначають, що строкові депозити доцільніше обирати в тому випадку, коли є мета заощадити вільні кошти, або виникає потреба накопичити певну суму для здійснення великої покупки. Строковий депозит зазвичай пропонує вищу відсоткову ставку, проте обмежує доступ до коштів на обраний вкладником термін. Також слід визначитися, чи плануєте ви поповнювати вклад. Якщо так, то варто вибирати строкові депозити з можливістю періодичного поповнення. Якщо ж вкладник бажає мати вільний доступ до коштів в будь-який момент, тоді доцільно зберігати їх на поточному рахунку. Ставка за такими депозитами є меншою, однак ви зможете зняти кошти на свої поточні витрати в будь-який момент. «Перед відкриттям клієнту необхідно уважно вивчити умови депозитного договору. Попросіть свого менеджера в банку порадити вам вид депозиту залежно від вашої потреби в заощадженнях, в також прорахуйте разом ваш потенційний дохід за весь період», – рекомендує експерт банку.

Свої кошти варто довіряти банку, який є постійним учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, займає провідні позиції в рейтингах, має хороші фінансові показники як мінімум за останній рік, пропонує широкий перелік депозитів для різних потреб вкладників і програми лояльності для своїх клієнтів.

Отож, вітаємо вас з Днем заощаджень! Бережіть те, що маєте, і думайте про майбутнє. Все у ваших руках!

Опубліковано у Аналітика, Головна | Теґи: , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s